Schengen Vizesi.

Friday, January 8, 2016

Tags: Schengen, Schengen Vizesi, Seyahat, Travel

1995'te yürülüğe giren Avrupa Birliği Schengen Sözleşmesi gereği sözleşmeye katılan ülkeler arasında geçişlerdeki sınır kontrolü kaldırılmıştır. Böylelikle Schengen Sözleşmesine katılan ülkeler arasında serbest geçiş imkanı sunulmuştur. Bu ülkeler vize, polis ve yargı alanlarında işbirliği oluşturmuş durumdalar.

Bu ülkeler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Bu listeye ayrıca Avrupa Birliğine dahil olmadığı halde katılan ülkeler de var. Bu ülkeler de:

İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein

Bu ülkelerden herhangi birine giriş yaptığınızda diğerlerine serbestçe seyahat edebilirsiniz. Yalnız dikkatli olmanız gereken. Vizeyi aldığınız ülkeye önce giriş yapmanız gerekiyor. Yani Yunanistan'dan aldığınız Schengen vizesi ile öncelikle Yunanistan'a giriş yapmanız gerekiyor. Yunanistan'dan alınan Schengen ile direkt olarak örneğin İspanya'ya gidemezsiniz. Schengen Vizesini dolayısıyla ilk ziyaret edeceğiniz ülkenin konsolosluğundan almanız gerekmekte.

Genelde kısa süreli veriliyor bu vize, ama tekrarlayan başvurularınızda daha uzun süreli vizeler verilmekte. Şu ana kadar duyduğum en uzun vize süresi 1 yıllık idi. Bunun yanı sıra bizim ilk vizemiz sadece 2 haftalık idi. Beklentinizi düşük tutun.

Şimdiden iyi tatiller :)
© 2024 - DJames.net